SPŁYWY KAJAKOWE

  • Odległość od pensjonatu do Woziwody: 13km
  • Całkowity koszt spływu dla 8 osób 240 PLN (z transportem - tylko dla Gości naszego pensjonatu)
  • Trasa: Woziowda - Świt

Rzeka Brda jest najdłuższą z rzek w Borach Tucholskich - ma 239 kilometrów. Brda bierze swój początek z jeziora Smołowego na Pojezierzu Bytowskim. Wzdłuż całego szlaku Brda usytuowane są liczne campingi i stanice wodne. Rzeka Brda ma urozmaicony bieg, w górnych odcinkach Brda meandruje wśród pól i łąk, częste płycizny zmuszają do przenoszenia kajaków. Na odcinkach leśnych przeszkodami są powalone przez bobry drzewa. Rzeka przepływa też przez malownicze jeziora. W górnym biegu szlak Brdy prowadzi przez m.in. Jezioro Charzykowskie oraz Jezioro Karsińskie i Witoczno. Po przepłynięciu przez 5 kolejnych jezior płynie na południe wąską doliną wśród mieszanych lasów i wpada do jeziora Szczytno na Pojezierzu Krajeńskim. W środkowym odcinku Brda płynie początkowo poprzez ciąg jezior rynnowych Równiny Charzykowskiej a następnie przez Bory Tucholskie. W środkowym biegu rzeki atrakcję stanowi Zalew Koronowski, sztuczne jezioro powstałe po przegrodzeniu Brdy zaporą. Rzeka Brda ma również charakter górskiego potoku - w Piekiełku za miejscowością Świt (znajduje się tan duża ilość głazów narzutowych). Ciekawostką jest Kamień Jagiełły znajdujący się przy prawym brzegu rzeki, około 100m przed Rudzkim Mostem. Najlepsze miejsca na postoje i ognisko znajdują się w Woziwodzie, Gołąbku, Rudzkim Moście, Świcie oraz Gostycynie-Nogawicy, gdzie rzeka wpada do Zalewu Koronowskiego. Spływając Brdą mają Państwo możliwość poznania piekna Borów Tucholskich, obcowania z przyrodą, ciszą przerywaną tylko odgłosami lasu.

AKWEDUKT FOJUTOWO

  • Odległość od pensjonatu: 22km

Unikatowy zabytek architektury hydrotechnicznej, wzorowany na antycznych rzymskich budowlach – akwedukt, będący skrzyżowaniem dwóch cieków wodnych: Czerskiej Strugi (płynącej dołem) i Wielkiego Kanału Brdy (płynącego górą). Budowla ma 75 m długości, co czyni z niej najdłuższy taki obiekt w Polsce. Akwedukt wzniesiono w latach 1845-49 w celu doprowadzenia wody z Brdy do kompleksu Łąk Czerskich w rejonie Czerska. Akwedukt powstał z kamieni i żółtej cegły łączonych wapnem, w dnie uszczelnionych watą szklaną i lepikiem. Pod sklepieniem kanału jest również kładka, którą to można przejść wzdłuż Czerskiej Strugi na drugą stronę kanału.

CISY STAROPOLSKIE

  • Odległość od pensjonatu: 26km

Jedno z najciekawszych miejsc w Borach Tucholskich. Rezerwat "Cisy Staropolskie im. Leona Wyczółkowskiego" w Wierzchlesie jest najliczniejszym skupiskiem cisa na stanowisku naturalnym w Europie, pod ochroną już od 180 lat. Urzeka swoją tajemniczością, dzikością oraz niepowtarzalnym charakterem, przez co jest jedną z chętniej odwiedzanych atrakcji Borów Tucholskich. Odwiedź stronę: http://www.wierzchlas.las.pl/

TUCHOLSKA STARÓWKA

  • Odległość od pensjonatu: 300m

ŚWIT

  • Świt - Piekiełko
  • Odległość od pensjonatu: 7.7 km

PISZCZEK

  • Piszczek - borowiacki "wodospad"
  • Odległość od pensjonatu: 6.2 km